Цікаві факти про сало

Калейдоскоп Нац І Я
3048 Коментарі Вимкнено до Цікаві факти про сало

“Я б по шию в салі жив,
В сало б удягався,
Сало їв, на салі спав,
Салом укривався.”
Степан Руданський.

У цій статті розповімо декілька цікавих фактів про традиційний для багатьох українців продукт харчування – сало.

salo_01Як не дивно, та насправді батьківщиною сала є не Україна, а північно-західна частина Італії.
В часи Римської імперії салом годували рабів, котрі працювали у каменярнях в Апуанських Альпах на території Каррари, де видобували один з найцінніших сортів мармуру.

Сало або свинячий жир італійською називається словом “лярдо” (lardo).
Попервах лярдо харчувалися лише найбідніші прошарки населення тогочасної Італії, використовуючи для його приготування безліч запашних трав та усіляких спецій. Оскільки продукт був не лише дешевим, але й поживним, тож згодом імператор Юстиніан I наказав постачати його для харчування легіонерів.

Італійці настільки відточили свою майстерність у приготуванні лярдо, що через деякий час воно із страви бідняків перетворилося на делікатес, котрий подавали до столу вельможних патриціїв. Так на світ з’явився один з найвідоміших рецептів сала “Lardo di Colonnata” із м’яким, злегка пікантним смаком і запашним ароматом.

salo_02Українці ж почали вживати сало у їжу в часи вторгнення турків. Після набігів кочових племен, котрі забирали запаси зерна та худоби – лишалися тільки свині, яких мусульманам заборонено споживати.
З того часу сало стало невід’ємною частиною традиційної національної кухні на рівні з борщем, варениками та галушками. Використовують сало також у вигляді “шкварок” і топлять на “смалець“.

У народній медицині сало слугувало незамінним засобом для лікування захворювань у суглобах, а також для позбавлення від зубного болю.

Сучасною медициною рекомендовано споживати по 50 грамів сала щодня, тому що воно сприяє виведенню з організму радіонуклідів і вважається одним із профілактичних засобів від онкозахворювань . За результатами досліджень було виявлено, що у 100 гр. сала міститься 60 мг. холестерину – менше ніж у яловичині (67 мг.), телятині (87 мг.) та м’ясі птиці (113 мг.). Водночас калорійність сала складає близько 770-870 кілокалорій на 100 грамів, що рівноцінно 500 гр. курячого м’яса або 1 кг. вареної картоплі.

Також англійські вчені встановили, що сало (або вершкове масло) краще за олію підходить для приготування гарячої їжі. При смаженні страв на соняшниковій або кукрудзяній олій виділяються токсичні альдегіди, вміст яких у 200 разів перевищує допустимі норми. Тож не їмо, а лікуємося!)

salo_03

«

»